+420 465 321 089 | info@totembikes.cz
This content requires HTML5 & Javascript or Adobe Flash Player Version 9 or higher.

Jak optimalizovat jízdu na elektrokole?

Jak optimalizovat jízdu na elektrokole.

Co významně ovlivňuje dojezd elektrokola je uvedeno v kapitole Dojezd elektrokola.

Jak ale dojezd kola ovlivnit způsobem jízdy?

Vypínáním asistence při jízdě po rovině a při jízdě s kopce (už při mírném klesání). Je- li elektrokolo osazeno snímačem rychlosti šlapání (otáček)- větší intenzitou šlapání (těžším převodem) anebo plynulejší jízdou.

Dojezd elektrokola lze výrazně prodloužit i tím, že zdatnější jezdec udržuje dlouhodobě rychlost elektrokola nad 25km/h (kdy se motor odpojuje) anebo asistenci při jízdě vypíná a snaží se co možná nejdéle jet spíše vlastní silou. Obecně platí, že čím nižší je nastavený stupeň asistence, tím větší dojezd na nabitou baterii.

Další, i když podstatně méně významné odchylky v dojezdu kola, jsou výsledkem rozdílných systémů snímání a tedy i řízení asistence elektromotoru. Jedná se o rozdíl mezi snímačem rychlosti šlapání (řízení asistence elektropohonu podle rychlosti otáček při šlapání) a torzním snímačem (řízení podle síly, kterou působíte na kliku šlapacího středu- rychlost otáčení nemá vliv) u elektrokol, která jsou takovým snímačem vybavena (npř. osa speciální THUN).

Důležité je pamatovat si, že lehké a rychlé šlapání pouze minimální silou (lehké převody) u elektrokol se snímačem rychlosti šlapání vede k nepříznivému dávkování většího proudu (výraznější asistence- očekávejte kratší dojezd), než u elektrokol s torzním snímačem. Naopak volba těžšího převodu vede k menšímu zatěžování baterie u senzoru rychlosti šlapání.

Obecně platí, že pokud je baterie zatěžována většími proudy (vysoký stupeň asistence), chemická struktura baterie nezvládne vydat stejnou energii jako při rovnoměrném pozvolném vybíjení. Totéž platí i při změnách teploty. V mrazech nebo i při teplotách kolem 40 °C lithiové baterie vykazují horší vlastnosti, pokud jde o využitelnou kapacitu. I proto nenechávejte baterii na přímém slunci ani ji nenabíjejte při takových extrémních teplotách.

Při jízdě na elektrokolech se senzorem rychlosti šlapání se snažte co možná nejdéle používat těžší převody, zvláště při jízdě do táhlého nebo dlouhého kopce.